KONTRAT TAŞIMACILIĞI

Kontrat lojistiği olarak da adlandırılan Kontrat Taşımacılığı, üretici ya da dağıtıcı şirketler için hammaddeden tüketime kadar olan hareketliliğin lojistik işletmeler ile yapılacak olan çalışmaların aktarılması işlemidir. Kontrat Taşımacılığı, kaynak yönetimi görevlerinin üçüncü taraf bir şirkete yaptırılmasıdır.

Tedarik zincirlerinin tasarlanması ve planlanması

Tesislerin tasarlanması,

Depolanması,

Malların taşınması ve dağıtılması,

Siparişlerin işlenmesi ve ödemelerin toplanması,

Envanteri yönetme ve hatta müşteri hizmetinin belirli yönlerini sağlama gibi faaliyetleri idare eder.

Kontrat Taşıma Kapsamı

Lojistik yönetimi, birçok şirketin karlılığının ve genel başarısının önemli bir bileşenidir. Bazı şirketler lojistiklerini yönetirken diğerleri kendi lojistiklerini yönetmek için özel sözleşmeli lojistik şirketlerini işe almayı daha verimli buluyor. Sözleşmeli lojistik şirketlerinin, çeşitli şirketlerin lojistiğini en iyi şekilde yönetmek için farklı endüstrilerin nasıl çalıştığına dair derin bir anlayış geliştirmeleri gerekir.

Uluslararası düzeyde faaliyet gösteren işletmeler için lojistik yönetimi, sürdürülebilir bir rekabet avantajı yaratmanın temel bir unsurudur. Bu nedenle birçok sözleşmeli lojistik şirketi, sadece çalıştıkları sektörü değil, sözleşmelerini en iyi şekilde yerleştirebilecekleri zaten iyi bir anlayışa sahip olan eski lojistik yöneticileri tarafından kurulmaktadır.